Агенција за млади и спорт
 
International Committee of Sports for the Deaf
 
European Deaf Sport Organization
 
ffm logo new
 
Телевизија Алсат М
 
Посетете го нашиот профил

Кој е тука

Имаме присутни 69 гости и нема членови

Меѓународни настапи

1На Олимписките игри за глуви 18-30.07.2017 Самсун,Турција-настапија и 5 македонски спортисти,во три спортски дисциплини.

Најголеми очекувања,секако беа од пливачот Андреј Стојаноски,кој ги исполни очекувањата со три финалиња од три дисциплини во кои учествувал. 400 мешано 4 место,400 слободно 5 место и на 1.500 слободно 8 место.Дисциплина во која пред 2 год.освои сребрен медал.Така да нашите очекувања беа големи.Меѓутоа се појавија пливачи,кои до сега не учествуваа на големи натпревари а имаа подобри резултати од Андреј.

 

1Одлични резултати на нашиот пливач Андреј Стојановски:

5-то место во дисциплината 400 м. слободно

4-то место во дисциплината 400 м. мешано

 

 

 

 

2Свечено отворање на Олимписките игри за глуви.

Македонскиот олимписки тим го посети амбасадорот на Македонија во Турција.

 

 

 

1На Мундијалот во тексашкиот град Сан Антонио, Андреј Стојаноски патеката од 1.500 метри слободно ја мина за 16 минути, 57 секуни и 13 стотинки.
Андреј Стојаноски (20) освои сребрен медал на Светското првенство за глуви што заврши во тексашкиот град Сан Антонио, во САД. Тој имаше најдобар резултат во квалификациите со кој се пласира во финалето на трката од 1.500 метри слободно и со време од 16 минути, 57 секунди и 13 стотинки го освои второто место во дисциплината во која имаше најголеми очекувања. Напорната работа на долги патеки со тренерот Марјан Соколовски му донесе успех на најдолгата патека во базените.
Победник на трката е Полјакот Артур Пиоро, а бронзата ја освои украинецот Иван Зиненко.
 
 
 

Подкатегории