Агенција за млади и спорт
 
International Committee of Sports for the Deaf
 
European Deaf Sport Organization
 
ffm logo new
 
Телевизија Алсат М
 
Посетете го нашиот профил

Кој е тука

Имаме присутни 314 гости и нема членови

Меѓународни настапи

За прв пат овој викенд 17-18.09.2010 во Охрид,заеднички со Националниот сојуз на глуви и наглуви на Македонија е одржана спортската манифестација одбојка на плажа со учество на 12 екипи во машка конкуренција и 6 во женска конкуренција од 10 града во републиката.

ОДБОЈКА НА ПЛАЖА

Во женска конкуренција прв победник е екипата на Охрид,пласман:

1.Охрид         2.Гевгелија     3.Куманово

Одбојка и Баскет 2010

Стојановски 5-ти на 1500 метри и 6-ти на 200 метри батерфлај на Еропското првенство во пливање кое се одржува во Дортмунд - Германија

И покрај тоа што Агенцијата за млади и спорт на Македонија не обезбеди средства на добитникот на спортскиот Оскар - Андреј Стојановски, со финансиски средства на родителите, тој сепак учествуваше во завршницата на Европското првенство за глуви во пливање, кое се одржува во Дортмунд - Германија. Тој во вчерашните трки на 200 метри батерфлај и на 1500 метри слободно, обезбеди учество во финале.

Најдобриот кадет во Македонија и најдобриот глув спортист во Македонија, во двете финални трки извојува извонредни пласмани и резултати. Во финалето на 1500 метри го освои 5-тото место со време 18:17:58, а само по 20-тина минути го пливаше и второто финале на 200 метри батерфлај и гоосвои 6-тото место со време 2:38:08. Повеќе информации за Европското првенство за глуви во пливање на www.edso.eu

Медали

На 15-ти и 16-ти мај во Скопје се одржа митинг “EUROSWIM 2010” каде Андреј освои две први места и пет втори места.

Bowling

 Нашите куглари Маркова Маја и Марков Васко со нивниот тренер Николов Блажо, ќе учествуваат на Европското првенство во Bowling, кое се одржува во Атина од 14-ти до 22-ри Мај 2010.

Подкатегории